38451020 - 051

تلفن تماس دفتر

مشهـد، فلسطین 19

بین شهیدان قادری 4 و 6 پلاک 56

zIzYTdkNTc1Z

فرش رنگی

در ۸ کیلومتری بندرعباس، جزیره هرمز با وسعت ۹.۱۴ کیلومتر مربع قرار گرفته است.

این جزیره دارای طبقات رسوبی و آتش فشانی زیادی هست. اکثر مناطق جزیره هرمز را طبقات نمکی به صورت تپه های اعظم پوشانده است و اغلب هم از نوع نمک طعام هستند.

 

فرش رنگی هرمز ترکیبی از ۱۸ رنگ مختلف است، این فرش رنگی هرمز  شامل ده نماد از فرهنگ و تاریخ غنی مردم جزیره هرمز می باشد و نامی به عنوان ” کلک پرو ” دارد و برای ساخت آن حدود پنج میلیون تومان هزینه شد.

کوه های خوراکی هرمز برای ساخت فرش رنگی معروف حدود ۱۸ نوع خاک رس در رنگ های مختلف از دل خود ارائه داده است. از همین رو است که به آن جزیره مداد رنگی می گویند.

از جمله نمادهایی که در این فرش به کار برده شده است می توان به  لاک پشت دریایی، آهوانی که در این جزیره زندگی می کنند، پوشش زنان هرمزی، قایق های صیادی و همچنین قلعه پرتغالی ها که نشان از سال ها حضور استعمارگران در این جزیره است و مردم این جزیره با آنها به مبارزه می پردازند. همچنین دیگر نمادی که در این فرش به کار برده شده است، موسیقی محلی سنتی لیوا هست که در این سال ها به دست فراموشی سپرده شده است و با هنرمندی بی نظیری از آن یاد شده است.

حتما میپرسید که این رنگ ها چطور ایجاد شده اند؟!

می توانیم بگوییم که مجموع رنگ های این جزیره حاصل از ترکیب شیمیایی است که در این منطقه حاصل می شود.

با ترکیب شدن کانی های مختلف و فلزهایی که در این منطقه وجود دارد سبب اکسیداسیون هایی  میشود که باعث به وجود آمدن رنگ های مختلف در این منطقه شده است. مگنتیت، هماتیت و اولیژیست سه سنگ فلزی هستند که در آنها اکسید آهن یافت می شود و سنگ فلزی طلایی رنگی به نام پیریت که به طلای ابلهان یا چشم شیطان معروف است و در خود ماده ای به نام سولفید آهن دارا است.

اشتراک گذاری این مطلب

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *