38451020 - 051

تلفن تماس دفتر

مشهـد، فلسطین 19

بین شهیدان قادری 4 و 6 پلاک 56

mountain-tourism-Iran

بهترین مناطق شمال برای مسافرت

یکی از بهترین مناطق توریستی که باب میل و پسند همه ی ایرانیان در اقصی نقاط کشور نیز هست، استان های گیلان و مازندران است که در اصطلاح ما ایرانی ها در هنگام مسافرت کاملا با هم یکی شده و آن را به عنوان شمال می شناسیم و سریع برای هر مناسبتی به سمتش روانه می شویم. اما بهترین مناطق شمال برای مسافرت کدام مناطق هستند؟ در ادامه با الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم بررسی کنیم که بهترین مناطق برای مسافرت و اقامت در شمال کجا هستند. با این حال، شمال تنها در این دو استان خلاصه نمی شود. در استان هایی مانند گلستان و البرز نیز می توانید به سراغ طبیعت ها و جنگل هایی بسیار زیبا بروید. مکان هایی که برای طبیعت دوستان و سفرهای طبیعت گردی می تواند مقصدی عالی با ویژگی های منحصر به فرد باشد. در ادامه شما را با بهترین مناطق شمال ایران برای سفر آشنا می کنیم.

کوه های هزار جریب:

اگر بخواهیم منطقه مابین استان گلستان و مازندران را نام ببریم، بایستی به کوه های هزار جریب اشاره کنیم. کوه های سرسبز و دیدنی که در میان بخش های شهری مانند بهشهر، نکا، ساری و سوادکوه قرار گرفته است. اما اگر دقیق تر بخواهیم به این موضوع دقت کنیم بایستی منطقه گردشگری و پر بازدید آن را، مربوط به شهر بهشهر بدانیم. دو منطقه دو دانگه و چهاردانگه در هزار جریب تشکیل دهنده تمام هزار جریب است. همچنین یکی از دلایل مطرح بودن این منطقه حتی برای عاشقان محیط زیست، منطقه شکار ممنوع هزار جریب است.

  • مسیر دسترسی: بهترین مسیر، مسیر بهشهر است که بایستی از این شهر و از بهشت فاطمه و علی تپه بگذرید. منطقه ای به نام پاسند را رد کنید و در نهایت وارد جاده ۱۸ کیلومتری پاسند شوید. این جاده ماسه ای بوده بنابراین در هنگام باران و مرطوب بودن زمین، با ماشین شخصی بهتر است وارد این مسیر نشوید یا از ماشین های شاسی بلند استفاده کنید.

فریدون کنار شهر ساحلی شمالی

از شهرهای کناره ساحل خزر است که در میان شهرهای آمل، بابل، بابلسر و محمود آباد قرار گرفته است. این شهر هم از جمله شهرهای مازندران است که در میان بهترین مناطق شمال کشور نامش را خواهید شنید. این شهر با ساحل ماسه ای به امتداد ۱۰ کیلومتری که دارد از قدیم الایام مکانی برای تفریح بوده و هم اکنون به خاطر محیط زیست درنای مشهور سیبری به نام امید مشهورتر شده است. منطقه های تاریخی و قدیمی شهر به نام های دامگاه پرندگان ازباران و سوته پل دیدن دارند. زمین های شالیزاری منطقه به همراه بازار بزرگ ماهی فروشان، باغ پرندگان و پارک های جنگلی مانند زاهدکلا و سوته از دیدنی های فریدون کنار هستند.جدای از مناطق دیدنی شهر، تالاب فریدون کنار ارزش زیست محیطی بسیار بالایی داشته و همه ساله میزبان پرندگان مهاجر مختلفی است. این تالاب با قوهای وحشی زیباتر از همیشه می شود.مسیر دسترسی: جاده فیرزوکوه به سمت آمل را طی نمایید. از سمت جاده محمود آباد ورودی بیشه کلا بروید تا در نهایت به فریدون کنار برسید.

آلاشت، بهترین جاهای دیدنی مازندران

از طبیعت هایی است که شما را وارد رویا می کند. منطقه ای کوهستانی، سرسبز در فصل های گرم سال و برفی در فصل های سرد سال بوده که در منطقه سوادکوه مازندران قرار گرفته است. خود کلمه آلاشت به معنی آشیانه عقاب بوده که به دلیل بلندی این منطقه به آن گفته می شود. روستای آلاشت هم یکی از زیباترین روستاهای شمالی ایران بوده که گردشگرانی که از آن دیدن کرده اند قطعا نام آن را در میان بهترین مناطق شمال قرار گرفته اند. از مکان های دیدنی این منطقه، رصدخانه آن است. آبشارها و غارهای جذابی مانند سرخ غار نیز در نزدیکی این جاذبه وجود دارند. اگر به آلاشت سفر کردید از محله های مختلف آن حتما دیدن کنید.مسیر دسترسی: مسیر آلاشت از سمت تهران از جاده فیروزکوه می گذرد. بعد از شهر پل سفید دو راهی آلاشت را وارد شوید. جاده سمت چپ را ادامه دهید تا بعد از طی کردن ۳۷ کیلومتر (۴۵ دقیقه رانندگی) به آلاشت برسید.

 

عباس آباد

یکی از شهرستان های مازندران و بهترین مناطق شمال برای مسافرت بوده که به تنوع منطقه گردشگری بسیاری دارد. در این شهر می مانید که به دیدن کدام یک از جاذبه ها بروید. مسیر جنگلی کلاردشت به عباس آباد یکی از جذاب ترین جاده های ایران است. اگر به مناطق جنگلی و ییلاقی علاقه دارید، به پارک ملی خشکه داران یا جنگل مازیچال عباس آباد یا غار دهچال در میان جنگل دهچال بروید.

با این وجود، بیشتر گردشگران ایرانی عباس آباد را در نقشه شمال ایران به خاطر دریاچه مشهورش می شناسند. دریاچه ای که در میانه آن، یک بنای تاریخی مربوط به دوران صفویه به زیر آب ها رفته و گاهی از آب بیرون می آید. باغ کنار دریاچه در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

مسیر دسترسی: از سمت تهران به جاده هراز و جاده آمل بروید. مسیر جاده بابل، قائم شهر، ساری و بهشهر را در پیش بگیرید. نرسیده به بهشهر وارد بلوار هاشمی نژاد و سپس بلوار امام رضا شده و در نهایت وارد جاده عباس آباد شوید. برای رسیدن به دریاچه هم بایستی در همین جاده رستوران قصر را رد نموده که به خروجی جاده در سمت راست به سمت دریاچه عباس آباد برسید.

جنگل های دالخانی بهترین جای شمال برای تفریح

یکی از جنگل های زیبای نزدیک رامسر، جنگل های دالخانی هستند که می توانید به دیدن آن بروید. این جنگل ها نزدیک به منطقه گردشگری دیگری به نام جواهر ده بوده و بایستی مسیر این منطقه را پیش بگیرید. اگر به سمت جواهر ده می روید، پیشنهاد می دهیم که حتما مدتی را در میان این جنگل های آرام بنشینید و حتی یوگا کار کنید. مکان دقیق تر این جنگل که به راحتی می توانید از مردم محلی بپرسید، قبل از جنت رودبار بوده که البته جدای از رودبار قصران و رودبار منجیل است. زیبایی این جنگل به حدی است که می توانید برنامه یک گردش یک روزه برای آن را بچینید.

مسیر دسترسی: به سمت استان مازندران و شهر رامسر حرکت کنید. وارد جاده تنکابن شده و بعد از ۷ کیلومتر به سه راهی جنت رودبار بروید. در مسیر جنت رودبار و پس از طی ۲۳ کیلومتر به جنگل های دالخانی خواهید رسید.

شهر نور و جاذبه های بی نظیرش

شهر نور یا سولده قدیم یکی از شناخته شده ترین و بهترین مناطق شمال ایران برای سفر است و خانواده ها و جوانان در تمام طول سال، به سمت این شهر رهسپار می شوند. این شهر ساحلی در کنار دریای خزر قرار گرفته و در اطرافش منطقه های گردشگری بسیاری دارد. جدای از ساحل آن که معروف بوده، در سمت جاده شهر نور به چمستان با پارک جنگلی کپشل روبرو خواهید بود.همچنین اگر کمی به درون جنگل پیشروی کنید، می توانید دریاچه الیمالات و آبشار آب پری را هم ببینید. آبشار آب پری در ۵ کیلومتری شهر نور است. دریاچه الیمالات هم تا نور حدود ۸ کیلومتر فاصله دارد. آبشار سیسنگان، حرام او و ونوش به همراه روستای یوش با خانه زیبای نیمایوشیج از دیگر مناطق توریستی اطراف شهر نور هستند.در کنار شهر هم کاخ تمیشان و پارک جنگلی نور را برای بازدید انتخاب کنید.

مسیر دسترسی: از تهران می توانید مسیر جاده چالوس و در نهایت شهر نور را پیش بگیرید. از سمت جاده هراز و در نهایت پس از گذشتن از آمل هم می توان به نور رسید.

دریاچه الیمالات زیبا ترین دریاچه برای پیک نیک و گشت و گذار

اگر به دنبال دریاچه ای می گردید که در کنار آن نشسته و یا به پیک نیک بروید، دریاچه الیمالات در شمال را پیشنهاد می دهیم. دریاچه ای که نه تنها می توانید در زمان های مشخصی که پر آب شده، در آن قایق رانی کنید، بلکه سکون و حرکت آرام آب دریاچه را با طبیعت سرسبز اطرافش مشاهده کنید. دسترسی به این دریاچه بسیار راحت بوده و تا جاده نور به چمستان تنها ۳ کیلومتر فاصله دارد. دریاچه الیمالات به دلیل وجود سد الیمالات تشکیل شده و هم اکنون تبدیل به یکی از بهترین مناطق شمال کشورمان در نزدیکی شهر نور شده است.

مسیر دسترسی: به سمت شهر نور و سپس جاده مابین نور-چمستان حرکت کنید. در این جاده پس از طی ۸ کیلومتر وارد فرعی شوید که به سمت دریاچه الیمالات حرکت می کند.

 

روستای لاویج جاذبه ای زیبا در شهر نور

از دیگر جاذبه های شهرستان نور که در مجله الی گشت به شما پیشنهاد می دهیم به دیدن آن بروید، روستای لاویج است. این روستا به دلیل آب و هوای خنک و مطبوع بهاری که در اکثر روزهای گرم سال دارد و در میان دامنه های البرز قرار گرفته، گردشگران را به سمت خود جذب می کند. از جاذبه های اطراف این روستا می توان به آب گرم لاویج، آبشار معروف آن و طبیعت و چشم انداز زیبابش که گاهی با آب و هوای مه آلود جذاب تر می شود، نام برد. فاصله روستا تا چمستان حدود ۱۷ کیلومتر است.

مسیر دسترسی: برای رسیدن به روستا، به سمت نور رفته و سپس وارد جاده چمستان شوید. در جاده چمستان به نور مسیر آسفالته ای را به سمت جنوب این منطقه طی نموده که از جنگل های کشپل می گذرد.

فیلبند

فیلبند را دیگر تمام طبیعت دوستان می شناسند، رفته اند، عکس های آن را دیده اند یا اینکه حداقل نام آن را شنیده اند. این منطقه با طبیعت بی نظیر و منظره ای که پیش روی گردشگران می گذارد، توانسته به یکی از قطب های گردشگری و بهترین مناطق شمال ایران تبدیل شود.

مسیر دسترسی: از تهران تا فیلبند تنها ۱۸۶‌ کیلومتر راه است که از نظر زمانی حدود سه ساعت و نیم طول می کشد. اگر می خواهید از تهران به فیلبند بروید، وارد جاده هراز شوید. بعد از رودهن، آبعلی و تقریبا ۵۰ کیلومتر بعد از گزنک و ۲۵ کیلومتر مانده به آمل، یک خروجی در سمت راست جاده وجود دارد که به سنگچال می‌رسد. بعد از روستای سنگچال به ارتفاعات فیلبند می رسید.

 

رامسر زیباترین جاهای دیدنی شمال

شهر رامسر یکی از رویایی ترین شهرهای خطه شمال ایران است که در سمت غرب استان مازندران قرار گرفته است و پر از جاذبه های زیبا و بی نظیری است که هر گردشگری را می تواند عاشق خودش کند. در این شهر حتما از روستای جواهرده، قلعه ی مارکوه، تله کابین رامسر، کاخ مرمر رامسر، بوستان جنگلی صفارود، منطقه ییلاقی گرسماسر، آب گرم سادات محله، جنگل دالخانی، غار یاغی لوکا و سد میجران دیدن نمایید.

مسیر دسترسی: دسترسی به شهر رامسر در غرب استان مازندران به راحتی از طریق جاده کرج و چالوس امکان پذیر است. این شهر با جاذبه های اطرافش مانند جنگل های دالخانی و … گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند.

غار آبی دانیال

دومین غار آبی بزرگ در ایران از لحاظ طول است. قبل از غار آبی دانیال که یکی از بهترین مناطق شمال است، غار قوری قلعه کرمانشاه قرار گرفته است. بنابراین آن را می توان یکی از گنجینه های طبیعت ایران دانست. برای آنکه محدوده این غار آبی را بدانید، باید گفت که در ۵ کیلومتری جنوب سلمان شهر در مازندران و در ۲ کیلومتری روستای دانیال قرار گرفته است. تورهایی که برای غارنوردی در این غار اجرا می شوند، گردشگران را به گردش درون روستا هم می برند. حتی اگر تجربه غارنوردی ندارید، باز هم به راحتی می توانید وارد غار شوید و در پیمایش آن شرکت کنید.

مسیر دسترسی: به منظور دسترسی به این غار جاده اصلی ده دانیال است که از مرکز شهر متل قو به سمت جنگل پیش می‌رود و بعد از گذشتن از ده خاکی می‌شود. در ادامه مسیر به صورت راهپیمایی در کنار رودخانه اصلی است که تقریبا تا دهانه غار ۳۰ تا ۴۵ دقیقه راهپیمایی دارد و در قسمتی که یک شعبه کوچک به رودخانه می‌ریزد ادامه مسیر به سمت سرچشمه شعبه غار ادامه می‌یابد.

صومعه سرا شهری سرسبز در شهر

یکی از شهرهای سرسبز که از بهترین مناطق شمال برای مسافرت بوده و در استان گیلان قرار گرفته، صومعه سرا نام دارد. جذابیت و محبوبیت بیشتر این منطقه توریستی به خاطر دسترسی به تالاب صومعه سرا انزلی است. از این شهرستان و روستاهای اطراف آن مانند شیخ محله، صوفیانده، سیاه درویشان می توانید به دیدن تالاب بین المللی بروید. تالاب سلکه، تالاب سیاه کشیم و سرخانکل نام بخش های تالاب صومعه سرا هستند.

اگر به پرنده نگری علاقه دارید اینجا را به شما پیشنهاد می دهیم. در اطراف شهر نیز کوهستان سرسبز و ارتفاعات تنیان بوده که می توان برای گشت و گذار انتخاب کرد. بازارهای محلی، بناهای آجری تاریخی در شهر و جشن های مردم این شهر هم از جاذبه های منطقه است.

مسیر دسترسی: جاده رشت به سمت ضیابر و آستارا (به نام جاده پیر بازار) را ادامه داده و به سمت روستای صوفیانده یا روستای سیاه درویشان حرکت کنید. در نهایت به تالاب صومعه سرا خواهید رسید.

شهر فومن بهترین شهر شمال

شهر فومن یکی از شهرهای شمالی ایران برای سفر است که با جاذبه های بی نظیری که در اطرافش وجود دارد توانسته از بهترین مناطق شمال کشورمان شود. قلعه رودخان فومن تایید کننده این موضوع است. قلعه ای در میان جنگل های فومن که نشان دهنده تاریخ و نحوه دژ سازی در این ناحیه است. از دیگر جاذبه های این شهر می توان به پارک فومن، روستای سرسبز و پر از مزارع فوشه، غار خون فوشه، بقعه سبز قبا، ییلاق زودل سر فومن، منطقه حفاظت شده گشت رودخان و سیاه مزگی و چشمه آب معدنی علی زاخونی و زمزمه اشاره کرد.

مسیر دسترسی: اگر قصد سفر به فومن را دارید، بایستی از جاده چالوس یا جاده قزوین به سمت رشت بروید. از رشد بزرگراه ۲۲ را به سمت کلاشم، بازار جمعه و در نهایت فومن ادامه دهید.

ماسوله و طبیعت شمال

یکی از معروف ترین روستاهای پلکانی ایران که به خاطر معماری خاص خانه هایش و قدمتی مربوط به دوره زندیه مشهور است. صنایع دستی و اقامتگاه های بومگردی ماسوله را در سفر به این روستا کوهپایه ای پیشنهاد می دهیم. ماسوله در جنوب استان گیلن قرار گرفته است و تا شهر فومن تنها ۳۶ کیلومتر فاصله دارد. شهر ماکوان نیز در نزدیکی آن واقع شده و خدمات رسانی به روستا را به عهده دارند. در اینجا، پشت بام یک خانه، حیاط خانه بالایی آن می شود.

مسیر دسترسی: ماسوله از روستاهای شهرستان فومن در گیلان است. بنابراین باید ابتدا به سمت فومن حرکت کنید. از فومن تا ماسوله حدود یک ساعت رانندگی خواهید داشت.

تالش

باز هم با نام یکی دیگر از شهرهای استان گیلان که در لیست بهترین مناطق شمال ایران برای مسافرت قرار گرفته روبرو هستیم. تالش هم از آن دسته شهرهای شمالی است که بازار محلی بسیار جذابی دارد. پارک جنگلی گیسوم، منطقه ییلاقی سوباتان، دریاچه سراگاه، پارک جنگلی سیاه داران، منطقه ییلاقی دو خاله کوه و رودخانه کرگان رود به همراه آبشار ورزان نام جاذبه های اطراف تالش هستند.

مسیر دسترسی: دسترسی به این شهر بسیار راحت بوده و پس از گذشتن از شهر رشت در جاده اردبیل به شهر تالش در ۱۱۵ کیلومتری رشت می رسید.

جواهر دشت

از دیگر روستاهای استان گیلان و همانند جواهر ده بوده که با خانه هایی با سقف شیروانی رنگی، گله های اسب بر روی تپه های سر سبز، مسیر پیاده روی بر روی تپه ها و صنایع دستی زیبای مردم مهربان روستا، هر گردشگری را مجذوب خود می کند. تصاویر و مناظر پانوراما و سرسبز منطقه با آب و هوای خنک و مرطوب می تواند شما را ساعت ها در دشت نگه دارد.

مسیر دسترسی: رفتن به سمت استان گیلان و شهرستان رودسر، پیشروی در مسیرر جاده سیاهکلرود و در نهایت با جیپ های محلی رسیدن به منطقه ییلاقی جواهر دشت.

 

منبع: مجله گردشگری الی گشت

اشتراک گذاری این مطلب

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *