38451020 - 051

تلفن تماس دفتر

مشهـد، فلسطین 19

بین شهیدان قادری 4 و 6 پلاک 56

maxresdefault

بزرگترین بازار سرپوشیده دنیا در استانبول

بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول یکی از بزرگترین و قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده دنیا است و دارای ۳۰۰۰ مغازه بوده که بزرگترین بازار استانبول به شمار می آید.

با وجود افزایش روز به روز بازارها و فروشگاه های مدرن و لوکس در ترکیه، هنوز هم این بازار یکی از پر بازدیدترین جاذبه های گردشگری شهر استانبول به شمار می رود. جالب است بدانید که این بازار در سال ۲۰۱۴ با ۹۱ میلیون بازدید کننده، پر بازدید ترین جذبه ی گردشگری جهان شد!

بازار بزرگ یکشنبه ها و همچنین در هنگام تعطیلات عمومی بسته است در روزهای جمعه و شنبه بسیار شلوغ است و پیدا کردن اجناس با قیمت مناسب تر، سخت می شود.

با وجود اینکه این بازار یک بازار سرپوشیده  است اما باز هم آب و هوا بر روی بازدید از این بازار تاثیر می گذارد.

تابستان های استانبول گرم و مرطوب و زمستان های آن سرد، بارانی و برفی دارد. در این شهر میزان بارندگی خیلی زیاد است و حتی در فصل تابستان هم گاهی سیل اتفاق می افتاد؛ از نظر آب و هوا بهترین زمان برای بازدید از این بازار می، ژوئن، سپتامبر و اکتبر است.

مختصری از تاریخ بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول در سال های ۱۴۵۵-۵۶ به دستور سلطان مهمت دوم و بعد از فتح استانبول به دست امپراطوری عثمانی، ساخته شد. در ابتدا، در این بازار فقط کالاهایی مثل منسوجات و جواهرات فروخته می شد، این بازار یک سازه ی چوبی و آجری بود که از گچکاری سنگ و آجرها ساخته شده بود و ستون های قدرتمندی داشت.

چند سال بعد، سلطان مهمت دوم دستور ساخت بازار سرپوشیده ی دیگری را داد که به بازار «Sandal Bedesten» مشهور شد، نام این بازار برگرفته از نوعی نخ است که در بورسا بافته می شود و رنگ چوب صندل را دارد.

بعد از ساخته شدن این بازار، بخش فروش منسوجات و پارچه در همان بازار بزرگ استانبول باقی ماند در صورتی که بازار صندل بدستان به عنوان جایی برای فروش کالاهای لوکس تبدیل شد.

در ابتدا، هر دو بازار تقریبا کساد بودند اما کمی بعد کم کم فروشنده ها مغازه های خود را در این بازارها و اطراف آن ها برپا کردند و این چنین شد که یک بخش بزرگ از بازار شکل گرفت و تجارت در آن رونق گرفت.

در ابتدای قرن هفدهم  بازار بزرگ استانبول دیگر به پختگی ای که باید رسیده بود و کاملا سرو سامان گرفته بود. گستردگی امپراطوری عثمانی در ۳ قاره و کنترل راه های ارتباطی آسیا و اروپا باعث شد تا کاروان های زیادی در اطراف این بازار ساخته شود و به یک قطب تجارت مدیترانه تبدیل شود.

معماری بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول از دو ساختمان در نزدیکی هم تشکیل شده که به مروز زمان فضای میان این دو ساختمان از مغازه ها پر شد و خیابان های مسقف ایجاد شدند.

این دو ساختمان، بازار طولانی و بازار صندل بودند. با نگاهی به نقشه ساختمان بازار طولانی،  می بینیم طرحی مستطیلی دارد و طول و عرضش برابر با ۴۳.۳۰ در ۲۹.۵ متر است. این بازار از دو ردیف چهارتایی ستون سنگی تشکیل شده که در میان آن ها گنبدهایی آجری وجود دارد. درون هر دوی دیوارهای داخلی و خارجی بازار، ۴۴ مخزن ساخته شده که نقش گاوصندوق را برای مغازه ها ایفا می کند و از بیرون دسترسی خروجی ندارند. روشنایی بازار طولانی از پنجره های مستطیلی شکلی که در سقف کار گذاشته شده، تامین می شود و برای دسترسی به این پنجره های یک راهروی چوبی درست کرده اند. اما در مجموع از آن جا که نور بازار محدود است، بازار طولانی تنها در طی ساعات مشخصی از روز فعالیت می کند.

ثبت جهانی بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول در سال ۱۹۸۵ در لیست میراث جهانی به ثبت رسید. این موضوع نشان دهنده یک شاهکار از نبوغ و خلاقیت انسانی در آن زمانی است که این بازار ساخته شده و همچنین نشان دهنده تبادل ارزش‌های بشری در یک بازه زمانی در یک منطقه فرهنگی از لحاظ پیشرفت در معماری یا فناوری، برنامه‌ریزی شهری یا طراحی چشم‌انداز است.

قسمت های مختلف بازار بزرگ استانبول

انواع کیف و کفش: انواع مدل های مختلف کیف ها و کفش های چرمی یا سنتی را می توانید در این بازار تهیه کنید. البته اگر بیشتر بگردید می توایند کفش های سنتی ترکیه که در دوره عثمانی و سلجوقی مورد استفاده داشته را هم تهیه کنید.

پوشاک چرم و پوست: یکی از معروف ترین چرم های دنیا در ترکیه تولید می شود، بنابراین حتما پوشاک چرم و پوست را از بازار بزرگ استانبول تهیه کنید. بسیاری از چرم کاران ماهر ترکی که پیشه خود را از پدران ‌شان آموختند و امروزه کارهای شکیل و مدرنی می سازند، در بازار بزرگ استانبول حضور دارند.

ادویه ها و گیاهان دارویی: صدها نوع از ادویه، گیاهان دارویی، دمنوش ها، قرص ها و شربت های گیاهی را می توانید در مغازه های بازار بزرگ بیابید. بد نیست بدانید قدمت تولید و مصرف گیاهان دارویی در استانبول به سال های دور و قرن های پانزدهم و شانزدهم باز می گردد.

وسایل عتیقه: حتما وقتی چشمتان به عتیقه فروشی های بازار بزرگ استانبول بیافتد هوش از سرتان می رود. در این بازار سرپوشیده وسایل کوچک و بزرگ قدیمی بسیاری هستند که انتظار شما را می کشند.

قالی و قالیچه: قدمت بافت قالی و قالیچه در کشور ترکیه به ۷ هزار سال پیش باز می گردد و در بازار بزرگ استانبول محل فروش عمده ی قالی ها  و قالیچه های ترکی است؛ در گذشته فرش فروشی ها در حلقه خارجی بازار قرار داشتند.

صنایع دستی سنتی ترکیه: مجموعه صنایع دستی که می توانیم در بازار بزرگ استانبول تهیه کنید عبارت از گلیم، آثار تذهیب، آثار، مینیاتور، کاشی، آثار چوبی و خوشنویسی می باشد.

مسیر دسترسی به بازار بزرگ استانبول

به منظور دسترسی به بازار بزرگ استانبول می بایست به قلب منطقه ی تاریخی استانبول یعنی فاتح بروید. برای این که به این منطقه برسید می توانید از انواع وسایل نقلیه نظیر مترو، تراموا، اتوبوس و تاکسی استفاده کنید.

توجه داشته باشید که بازار بزرگ استانبول ورودی های بسیاری دارد اما پر رفت و آمدترین ورودی در خیابان بایزید و در کنار مسجد بایزید قرار دارد.

ساعت بازدید: هر روز ۹:۰۰ تا ۱۹:۰۰ به استثنای یک شنبه ها و روزهای تعطیل رسمی

آدرس:  Grand Bazaar, Beyazıt Mh, Fatih, İstanbul, Turkey

واقعیت هایی شگفت آور

 1. این بازار در حدود سال ۱۴۵۵ زمانی که امپراتور عثمانی کنترل قسطنطنیه را در دست گرفت باز شد و گسترش آن به یک مرکز خرید در اوایل قرن ۱۷ به پایان رسید.
 2. این بازار بیش از ۳۰۰۰ مغازه در بیش از ۶۰ خیابان سرپوشیده دارد و روزانه بین ۲۵۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰۰ نفر بازدیدکننده دارد.
 3. یکی از معتبرترین منابعی که بازار بزرگ استانبول را در قرن نوزدهم روایت می کند، نوشته های نویسندگانی مانند ادموندو ده آمیچیس (Edmondo De Amicis)، رمان نویس ایتالیایی و تئوفیل گوتیه (Théophile Gautier) شاعر و نویسنده فرانسوی هستند.
 4. هر صنف بازار بزرگ استانبول، یک بخش مالی داشت که ماهانه هزینه ای را از اعضا جمع آوری می کرد و آن را خرج نیازهای هر یک از شرکا می کرد. سال های سال این اصناف بودند که مسوولیت گرداندن و بررسی امور را به عهده داشتند تا آن که ابتدا از ارزش شان کاسته شد و سپس در سال ۱۹۱۳ به کل جمع شدند و انجمن تجار بازار جای آن را گرفت. امروزه چند انجمن وجود دارد اما هیچ یک در راس دیگری نیست و نماینده کل بازار محسوب نمی شود.
 5. بازار بزرگ استانبول گرچه به کالاها و محصولات سنتی اش شهر دارد، اما این تنها انتخاب شما نیست و در این بازار طیفی از محصولات مدرن را خواهید دید.

جاذبه های دیدنی اطراف بازار بزرگ استانبول

 • مسجد بایزید | Bayezid II Mosque
 • مسجد نوروسمانیه | Nuruosmaniye Mosque
 • باسیلیکا سیسترن | Basilica Cistern
 • مسجد سلطان احمد | Sultan Ahmed Mosque
 • موزه ایا صوفیه | Hagia Sophia Museum
 • کاخ موزه توپکاپی | Topkapi Palace Museum

.

.

.

با ما در تماس باشید تا با نرخ های آفری از سفر به استانیول لذت ببرید …

اشتراک گذاری این مطلب

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *