38451020 - 051

تلفن تماس دفتر

مشهـد، فلسطین 19

بین شهیدان قادری 4 و 6 پلاک 56

02-1

با مجهزترین پیست ایران، پیست اسکی دربند آشنا شوید

این روزها به واسطه تغییرات آب و هوایی ایران، زمستان‌های پربرف کمتری را می‌بینیم و همین مسئله اشتیاق ما را به سُر خوردن و بازی در برف بیشتر کرده اما خبر خوب این که اگرچه میزان بارش‌ها کاهش یافته اما شما می‌توانید همچنان مانند گذشته لذت برف‌بازی را در مکان‌هایی چون پیست اسکی دربندسر تجربه کنید.

پیست اسکی دربندسر یکی از جاهای دیدنی تهران است که می‌توان آن را یکی از مجهزترین پیست‌های اسکی نامید. در واقع مجموعه تفریحی دربندسر، تنها پیستی است که دستگاه برف‌ساز دارد و به همین خاطر خیالتان راحت است که زمستان‌های پربرفی را در این پیست تجربه می‌کنید. البته اگر خیلی دقیق‌تر بخواهم بگویم، اینجا یکی از جاهای دیدنی تهران در زمستان است.

پیست اسکی دربندسر از شروع تا به امروز

وقتی حرف از محبوب‌ترین پیست اسکی به میان می‌آید، خوب می‌دانید که بی‌جهت چنین عنوانی کسب نشده و پشت این موفقیت، روزها و فراز و نشیب فراوانی پشت سر گذاشته شده است.

پیست اسکی دربندسر در سال ۵۷ به همت افراد خوش‌ذوقی از منطقه شمشک و دربندسر احداث شد و در سال ۶۱ کار خود را با عنوان «پاپا» آغاز کرد. یکی از اتفاقات ناخوشایندی که حین ساخت و راه‌اندازی این پیست افتاد، سقوط پدر علیداد ساوجی، یکی از مربیان و قهرمانان سابق شمشک، از پایه بالابر به پایین بوده که مرگ غم‌انگیزی را برای او رقم زد و متاسفانه خاطره این اتفاق تلخ همچنان برای مردم این منطقه زنده است.

 

این پیست با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی روزبه‌روز جان گرفت و امکانات آن افزایش پیدا کرد و از فضایی که فقط مناسب اسکی برای اسکی‌بازان باشد، به محلی برای عموم تبدیل شد.

در سال ۸۷ به واسطه شرایط مساعدی که در این پیست برقرار شد، از طرف فدراسیون جهانی اسکی، عنوان بین‌المللی را دریافت کرد و تا به امروز بارها میزبان رقابت‌های لیگ بین‌المللی اسکی شده است.

سرمایه‌گذاران مجموعه تفریحی دربندسر، به طور پیوسته تلاش می‌کنند تا خدمات کم‌نظیری را به گردشگران خود ارائه دهند که تجربه‌ای شیرین و خاطره‌ای ماندگار برایشان ثبت شود. یکی از برنامه‌های این پیست تبدیل شدن به محلی است که برای تفریحات چهارفصل مناسب باشد. استارت این کار از سال ۹۴ به صورت محدود زده شد و پیست اسکی دربندسر، برای اولین بار، پذیرای مهمانانی خارج از فصل زمستان بود.

امکانات رفاهی پیست اسکی دربندسر چیست؟

همان‌طور که گفتم مسئولان پیست اسکی دربندسر به صورت پیش‌فرض، تلاش برای بهبود امکانات و خدمات را در برنامه خود قرار داده‌اند و همین موضوع باعث شده که این مکان علاوه بر لذت اسکی و آموزش، به محلی برای تفریح و وقت‌گذارنی تبدیل شود.

امکانات متنوعی برای افراد مختلف در پیست وجود دارد از پیست اسکی گرفته تا تله‌کابین، تله‌سیژ و رستوران‌هایی که لذت تفریح را تکمیل می‌کنند. در ادامه در مورد انواع امکانات این منطقه گردشگری صحبت می‌کنم.

امکانات تفریحی و ورزشی
شاید شما هم مثل خیلی از افراد بی‌تجربه فکر کنید که رفتن به مجموعه تفریحی دربندسر فقط مناسب افرادی است که تجربه اسکی دارند و یا در این حوزه حرفه‌ای هستند اما تجدیدنظر کنید. اجازه ندهید که این فکر نادرست شما را از وقت‌گذرانی، تفریح و دیدن منظره برفی پیست در تله‌کابین و حتی لذت سرخوردن و اسکی مقدماتی بر روی برف‌های مصنوعی پیست اسکی دربندسر محروم کند.

بعضی از امکانات پیست شامل این موارد هستند:

تله‌سیژ چهار نفره به طول ۱۲۰۰ متر از کشور فرانسه
تله‌سیژ چهار نفره به طول ۸۰۰ متر در ارتفاع ۳۷۵۰ متر از سطح دریا
تله‌سیژ دو نفره به طول ۱۱۱۰ متر
تله‌کابین ۱۲ نفره به طول ۱۸۳۰ متر با ۵۷ کابین و ظرفیت ۳۰۰۰ نفر در ساعت
تله‌اسکی بشقابی به طول ۷۰۰ متر از کشور ایتالیا
دو دستگاه تله‌اسکی چکشی برای اسکی‌بازان مبتدی
اسکی در شب که از ساعت ۳ بعدازظهر تا ۷ شب برقرار است و در این حالت چراغ‌های پیست روشن می‌شوند و حال و هوای خاصی دارد.

این موارد امکانات تفریحی مجموعه بودند که با آن‌ها آشنا شدید اما خوب است بدانید که در این پیست از پنج دستگاه پیست‌کوب و یک دستگاه برف‌ساز که قابلیت تولید برف در دمای صفر درجه در طول ۱۳۰۰ متر، عرض ۱۰۰ متر و ارتفاع ۵۰ سانتی‌متر را دارد هم استفاده می‌شود. این امکان کمک می‌کند که حتی اگر بارش برف هم به اندازه کافی نبود باز هم پیست اسکی دایر باشد. تصویر دستگاه برف‌ساز که در حال تولید برف است را در شکل زیر مشاهده می‌کنید.

 

خب به سراغ امکانات ورزشی پیست برویم که با تدبیری مناسب، شرایط برای استفاده همه افراد فراهم شده است. از جمله این امکانات می‌توان به مدرسه اسکی اشاره کرد که با وجود مربیان باتجربه و حرفه‌ای آن، می‌توانید اسکی‌باز خوبی شوید.

اما از جذابیت سطح‌بندی فضای اسکی در پیست اسکی دربندسر هم صحبت کنیم. در این پیست با تدبیری عادلانه ۲۵ درصد از فضا به صورت اختصاصی برای افراد مبتدی طراحی شده، ۵۰ درصد برای پیشرفته‌ها و ۲۵ درصد باقی‌مانده هم به افراد حرفه‌ای اختصاص داده شده است.

شاید حالا دیگر با آَشنایی با تمام این موارد و امکانات وسوسه‌کننده تفریحی در پیست اسکی دربندسر، در کنار گشت‌وگذار در جاهای تفریحی تهران، مجموعه تفریحی دربندسر را هم در برنامه‌تان قرار دهید.

امکانات رفاهی
لذت تفریح و ورزش با خوراکی‌های خوشمزه تکمیل می‌شود. در مجموعه تفریحی پیست اسکی دربندسر هم با رستوران و فست‌فودهایی مواجه می‌شوید که می‌توانید با چشیدن طعم غذاهای آن‌ها، خستگی‌تان را در کنید.

رستوران چوبی یکی از مهم‌ترین رستوران‌های این مجموعه تفریحی است که گفته می‌شود در نوع خودش، در ایران، منحصر به فرد است. این رستوران در مساحتی به اندازه ۴۰۰ مترمربع، به صورت یک و نیم طبقه و از چوب نراد فنلاندی ساخته شده است. فکر می‌کنم خوردن غذای گرم در سرمای پیست در خانه‌ای چوبی که شاید در آن بوی مطبوع چوب به مشام می‌رسد می‌تواند تجربه‌ای خوشایند باشد.

رستوران‌های دیگری هم وجود دارد مانند رستوران قله که در ایستگاه مقصد تله‌کابین در انتظار شماست و یا رستورانی که در ایستگاه مقصد تله‌سیژ دو نفره قرار دارد. اگر هم اهل فست‌فود هستید، از برگرلند غافل نشوید که از ساعت ۸ صبح تا ۶ عصر آماده پذیرایی از شماست.

ممکن است پس از شب‌گردی در این منطقه تصمیم بگیرید که اقامت شبانه را هم تجربه کنید، می‌توانید از هتلی که در نزدیکی پیست قرار دارد استفاده کنید.

خوب است بدانید که در مجموعه تفریحی دربندسر علاوه بر یک پارکینگ عمومی و یک پارکینگ وی‌آی‌پی، امکانات و غرفه‌هایی هم برای کرایه لوازم و لباس اسکی وجود دارد که در حال حاضر به خاطر شرایط کرونا و حفظ سلامتی گردشگران، کرایه لباس ممنوع شده است. همچنین به واسطه کرونا، سرویس فروش اینترنتی بلیط هم راه‌اندازی شده است.

امکانات آموزشی
خب به سراغ بخش تخصصی‌تر مجموعه برویم و با امکانات آموزشی پیست اسکی دربندسر بیشتر آشنا شویم. از آن‌جایی که این پیست فقط تفریحی نیست خوب است بدانید که در آن شرایط آموزش در بهترین سطح ممکن در یک آموزشگاه بین‌المللی اسکی فراهم شده است. مدرسین این مدرسه، همگی افرادی پیشکسوت و یا جوان اما باتجربه هستند که سالیان زیادی در حوزه اسنوبرد و آلپاین فعالیت کرده‌اند.

 

خدماتی که در کلاس‌های آموزشی این مجموعه قابل ارائه است عبارتند از:

کلاس‌های اختصاصی آموزش آلپاین
دوره‌های اختصاصی آموزش اسنوبرد
ثبت‌نام و دریافت کارت عضویت در کلوپ مخصوص مجموعه شرکت تله‌کابین دربندسر
وجود مربیان حرفه‌ای در سطوح مختلف با مدارک بین‌المللی اسکی
بکارگیری مربیان حرفه‌ای با تسلط بر زبان‌های لاتین، فرانسه و آلمانی
ارائه بسته‌های آموزشی به افراد ۵ تا ۵۰ سال
ثبت‌نام آنلاین و رزرو کلاس
ارائه بسته‌های پایان دوره آموزشی
لوح تقدیر و مدارک معتبر برای آموزش‌های گذرانده شده

قیمت بلیط پیست اسکی دربندسر چقدر است؟
برای افرادی که می‌خواهند وارد پیست اسکی دربندسر شوند، دو نوع بلیط وجود دارد. اول گردشگرانی هستند که قصد اسکی‌بازی را ندارند. این گروه می‌توانند با استفاده از تله‌کابین به قله بروند و از چشم‌انداز زیبای آن و حتی دیدن دماوند لذت ببرند. هزینه بلیط این گروه در زمستان ۹۹ مبلغ ۱۰۰ هزارتومان بوده است.

گروه دوم افرادی هستند که با انگیزه اسکی‌بازی قدم به این مجموعه می‌گذارند. این افراد با پرداخت هزینه ۲۵۰ هزار تومان می توانند از ساعت ۸ صبح تا ۱۹ به تعداد نامحدود از پیست اسکی استفاده کنند.

بهترین زمان رفتن به پیست اسکی دربندسر چه وقت است؟
اگر با هدف گردش و تفریح به مجموعه تفریحی دربندسر می‌روید، به واسطه آب و هوای متنوع و خوب این منطقه، هر زمان از سال جذابیت خاص خودش را دارد ولی اگر انگیزه شما اسکی، برف‌بازی و تفریحات زمستانه است، بهترین زمان از ابتدای دی تا اواخر فروردین ماه است.

مسیرهای دسترسی به دربندسر
دو مسیر ارتباطی برای رفتن به پیست اسکی دربندسر وجود دارد. یکی از آن‌ها جاده لواسانات است که از محور لشکرک- فشم عبور می‌کند و در تمام طول سال در دسترس و باز است اما مسیر بعدی جاده کرج- گچسر است که پیشنهاد می‌کنیم فقط برای سفرهای تابستانه خود از این مسیر استفاده کنید.

 

پیست اسکی دربندسر در کلامی کوتاه
در این مقاله در مورد محبوب‌ترین پیست در میان اسکی‌بازان یعنی پیست اسکی دربندسر صحبت کردیم. گفتیم که از مجهزترین پیست‌های ایران است و در آن خدمات متنوعی ارائه می‌شود. پس از یک معرفی کوتاه از تاریخچه این پیست به سراغ معرفی امکانات تفریحی، رفاهی و آموزشی آن رفتیم. پس از صحبت در مورد بهترین زمان سفر به این مجموعه تفریحی هم آدرس آن را روی نقشه گوگل دیدیم.

به طور کلی در مقاله‌ای کوتاه و به صورت همه جانبه این پیست را معرفی کردیم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

منبع :مجله گردشگری علی بابا

اشتراک گذاری این مطلب

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *